Panorama sferyczna 360° to kolejny krok w stronę zwiększenia atrakcyjności oglądanych miejsc. Nie mamy tu do czynienia ze statycznym ujęciem tylko z ruchomym obrazem, w którym to widz decyduje o tym, w którą stronę spojrzeć, który element otoczenia przybliżyć i dokładniej obejrzeć.

Ma to ogromne znaczenie w przypadku prezentowania obiektów hotelowych, ofert SPA, wnętrz budynków, pokoi, restauracji jak również wystaw, galerii, muzeów, obiektów zamkowych, pałacowych, ich wnętrz i  otoczenia (ogrodów, parków, tarasów itp).W przypadku wycieczki wirtualnej widz otrzymuje także możliwość decydowania o tym, gdzie uda się by zwiedzić następne lokacje. Wycieczka to nic innego jak połączenie wielu panoram sferycznych, w których dzięki widocznym hotspotom na drzwiach lub oknach, zwiedzający spaceruje po całym obiekcie. Przyszłym gościom takie rozwiązanie daje możliwość zorientowania się w układzie pomieszczeń, ich wielkości, istniejącym wyposażeniu oraz w wiarygodnej ocenie atrakcyjności oferty miejsca, w którym się znajduje.
Sterowanie obrotem panoramy nikomu nie przysporzy trudności i jest w pełni intuicyjne. Odbywa się za pośrednictwem myszki. Przytrzymując lewy klawisz myszy i przesuwając ją rozglądamy się, natomiast używając kółka zbliżamy widok lub go oddalamy. Klikając na widoczne w panoramie i opisane odnośniki przenosimy się do kolejnego miejsca i kolejnej panoramy.

Przykład pojedynczej panoramy wnętrza - przepiękne ruiny kościoła ewangelickiego w Żeliszowie (technika HDR). Kliknij na obrazek.

zeliszow

Przykład rozbudowanej wirtualnej wycieczki - zwiedzanie terenów i wnętrz „Przystanku Alaska” kaszubskiej agroturystyki.

alaska

Zebranie potrzebnego materiału do każdej panoramy, a następnie jej stworzenie jest procesem czasochłonnym. Na samo sfotografowanie jednej lokacji trzeba przeznaczyć średnio 30-40 min. Zwykle wykonuje się ujęcia w normalnym, jednostopniowym naświetlaniu, jednak bardziej wymagający wybierają fotografowanie w technice HDR (high dynamic range). Technika ta pozwala znacząco zwiększyć rozpiętość tonalną zdjęcia jak również jego szczegółowość. W tym jednak przypadku ilość wykonanych przez aparat zdjęć wzrasta pięcio lub nawet siedmiokrotnie. Wydłuża się również czas potrzebny na przygotowanie każdego zdjęcia jako elementu składowego panoramy. Patrząc jednak na finalny efekt (szczegółowość, zachowanie detali w cieniach i światłach, głębsze, bardziej naturalne kolory), w większości przypadków staram się bazować i proponować odbiorcy użycie tej techniki.
Przykład wykorzystania techniki HDR przedstawiam poniżej

hdr

Wszystkie fotografie wykonywane są pełnoklatkowymi aparatami cyfrowymi z wykorzystaniem osprzętu renomowanych producentów statywów i głowic panoramicznych. Do budowy poszczególnych panoram i całych wirtualnych wycieczek używam moim zdaniem najlepszego na profesjonalnym rynku oprogramowania Autopano Giga 3 i Panotour Pro. Wirtualna wycieczka zapisywana jest w formacie, który bez problemu można umieścić na swojej stronie www lub uruchomić ją z lokalnego dysku lub płyty CD.

Ceny:
Pakiet podstawowy do 3 panoram - 450 PLN brutto
Każda kolejna panorama - 120 PLN brutto
Hosting panoram lub wirtualnych spacerów na naszych serwerach - 300 PLN/rok brutto